Dokumenty

Wypowiedzenie umowy o pracę – kiedy pracodawca może wręczyć taki dokument? Jakie masz prawa pracując w Niemczech?

Praca w Niemczech to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Pracując w wielu krajach Europy i nie tylko można poprawić swoją sytuację materialną, jednak czasami nie wszystko idzie po naszej myśli. Jednym z elementów, który budzi wiele obaw u pracowników zatrudnianych w Niemczech jest wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy taki dokument może wręczyć pracodawca i czy masz w tej kwestii powody do obaw?

W jakich sytuacjach możesz otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę?

W Niemczech obowiązują nieco inne przepisy niż w Polsce. Oznacza to, że niemiecki pracodawca może postąpić zupełnie inaczej w odróżnieniu od polskich przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Obowiązujące tam przepisy dopuszczają możliwość zwolnienia z wielu różnych powodów, a więc sprawdź, kiedy pracodawca ma prawo wręczyć Ci wypowiedzenie umowy o pracę.

Jeżeli pracodawca uzna, że nie chce kontynuować współpracy, może w każdej chwili wręczyć ordentliche kündigung. Powodem zwolnienia może być również niewłaściwe zachowanie pracownika, ale także jego choroba, więc do zwolnienia może dojść, nawet gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim. Niestety pracodawca może zgodnie z prawem podjąć decyzję o zwolnieniu chorego pracownika i nie musi przy tym podawać żadnego powodu swojej decyzji, chyba że mamy do czynienia z wypowiedzeniem nadzwyczajnym.

Czy wypowiedzenie zwyczajne zawsze dochodzi do skutku?

Zastanawiasz się, czy otrzymując wypowiedzenie, możesz się od niego odwołać? W momencie, gdy otrzymasz wypowiedzenie, musisz sprawdzić, czy jest ono zgodne z obowiązującymi przepisami. Zachowanie prawidłowego czasu wypowiedzenia oraz odpowiednia forma sporządzenia i wręczenia dokumentu odgrywa istotną rolę wpływającą na jego ważność.

W chwili, kiedy uznasz, że coś jest nie tak i dokument ten nie jest właściwy, masz 3 tygodnie, aby wnieść skargę. Poza tym skargę możesz również wnieść, gdy chcesz ubiegać się o odprawę, ale tutaj musisz wiedzieć, jakie wymagania należy spełnić. Ważną informacją jest to, że nie musisz zgadzać się z otrzymanym wypowiedzeniem, ponieważ jest to jednostronne oświadczenie woli.

Czy musisz obawiać się zwolnienia z pracy?

W każdej firmie można otrzymać kundigung z pracy, a więc sytuacja ta może przydarzyć się każdemu. Pomimo istniejących przepisów, pracodawcy z reguły nie nadużywają swoich praw, jeśli współpraca układa się pomyślnie.

Nieco inaczej może wyglądać to, gdy pracodawca nie do końca jest uczciwy i liczy na niewiedzę zwalnianego pracownika. Zawsze musisz zachować ostrożność, ale jeśli znajdziesz dobrego pracodawcę, któremu zależy na pracownikach, nie musisz się obawiać zwolnienia.

Materiał partnera.

2 komentarze do “Wypowiedzenie umowy o pracę – kiedy pracodawca może wręczyć taki dokument? Jakie masz prawa pracując w Niemczech?

  • Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *